Jaką uprząż wspinaczkową kupić?

Jak wiadomo odpowiednia uprząż wspinaczkowa jest najważniejsza, ponieważ to dzięki niej możemy się wspinać. Uprząż wspinaczkowa jest, obok liny, butów i przyrządu asekuracyjnego, podstawowym wyposażeniem wspinacza. Na polskim rynku jest kilkadziesiąt różnych modeli uprzęży dedykowanych do różnych zastosowań wspinaczkowych lub zawodowych.

Uprząż biodrowa.

Najczęściej spotykany typ uprzęży. Zbudowana jest z pasa biodrowego i dwóch pasów udowych. Całość połączona jest pętlą, zwaną łącznikiem. Na bokach pasa biodrowego przyszyte są 2-4 pętle na sprzęt, które w żargonie wspinaczkowym nazywane są szpejarkami. Pas biodrowy spina się metalową klamrą. Jeszcze kilka lat temu popularne były uprzęże z pasami, które przewlekało się dwukrotnie przez klamrę.

Uprząż piersiowa

Zbudowana jest z pasów obejmujących barki i spinanych liną na piersi. Nie jest ona stosowana samodzielnie, lecz tylko w połączeniu z uprzężą biodrową. System tych dwóch uprzęży sprawdza się w górach, gdzie potencjalne obrócenie głową w dół mogłoby mieć fatalne konsekwencje.

Uprząż kompletna.

Połączenie uprzęży biodrowej i piersiowej. Dobrze zabezpiecza przed odwróceniem głową w dół oraz zmniejsza siły działające na korpus wspinacza podczas hamowania lotu. Pomimo tego nie jest zbyt popularna, ze względu na niewygodę. Ciężko w takiej uprzęży zmienić ubranie, krępuje ruchy i jest dość niewygodna. Waży też trochę więcej. W sumie podobna sytuacja jak z kaskiem wspinaczkowym. Uprzęże kompletne nadal są popularne wśród najmłodszych adeptów wspinaczki. Małe dzieci nie mają jeszcze tak rozwiniętej budowy ciała w biodrach, więc dla nich te uprzęże świetnie się sprawdzają.

Gdy już określisz sobie, o których rodzajach wspinania marzysz to można udać się na zakupy. Można kupić uprząż w internetowych sklepach, jednak wcześniej udałbym się do sklepu aby przymierzyć dany model. A w sklepie może być kilka różnych modeli, które będą odpowiednie dla nas. Który w takim razie wybrać? Na rynku znajdziecie uprzęże wspinaczkowe w cenie od 150 zł do 350 zł. Za te okolice 150 zł spokojnie kupicie dobrą uprząż, która może służyć wam wiele lat. Być może nie będzie super wygodna, lekka, ale nie powinniście odczuć diametralnej różnicy w porównaniu z topowymi modelami. Przymierzcie jednak kilka modeli i nie wahajcie się wydać np. 100 zł więcej, jeśli poczujecie, że inny model leży na was doskonale i kolor dobrze komponuje się z ciuchami. Warto trochę dołożyć i wybrać odpowiedni model uprzęży dla Siebie.