Plecak uniwersalny - czyli jaki?

Tylko jeden przedmiot jest namiastką domu, gdziekolwiek byś się nie znalazł. To plecak. Dziwne jest może porównanie bagażu, jaki dźwigasz, do domu. Ale gdy jesteś w drodze, nie mając stałego miejsca, to właśnie plecak pełni funkcję domu.

W nim przenosisz wszystko, co niezbędne do życia i czego zdobyłbyś na miejscu. Plecak w drodze jest jakby domem. Co byśmy zrobili bez plecaka, to dzięki niemu możemy przenieść wszystkie potrzebne rzeczy np. podczas podróży. Odpowiednio dobrany plecak może w sobie wszystko co jest nam potrzebne pomieścić. Ciężki i pancerny materiał, który wytrzyma wszystko czy lżejszy, ale mniej wytrzymały? Cieńsza tkanina na plecak to lżejszy plecak – to oczywiste. To też większe ryzyko przedziurawienia naszego bagażu, wyrwania dziury, gdy „szurniemy” nim po ziemi lub skale.

Z drugiej strony cięższy materiał, choć bardziej wytrzymały, oznacza większy ciężar na plecach. Wiadomo że ciężar jaki nosimy na plecach jest ważny, ale jednak lepiej kupić plecak bardziej wytrzymały, bo przecież nie będziemy zbierać rzeczy z ziemi jeśli materiał się zniszczy. Jak wiadomo plecak jest to bardzo dobra rzecz. W dłuższych plecakach zazwyczaj masz do dyspozycji zamek w dolnej części. W mniejszych oczywistym pomysłem jest zamknięcie na zamek, z boku lub od frontu, ale jeśli to rozwiązanie ma działać, musi być ono pancerne. Ostatnią rzeczą jakiej chcesz, jest wyposażenie wysypujące się w terenie przez rozerwany zamek w plecaku. Drugą sprawą jest umiejscowienie zamknięcia. 

Wybierając plecak pewnie się zastanawiacie czy są Wam potrzebne boczne kieszenie. W dużym plecaku transportowym wydają się niezbędne. Jeden warunek: mogą one umożliwiać mocowanie namiotu lub maty z boku. Klapa zamyka i osłania od góry zawartość plecaka, choć nie jest absolutnie konieczna. Jeśli należysz do tych, którzy liczą każdy gram, może spodobać Ci się patent zamykania plecaka na podobieństwo worka żeglarskiego. Nie ma plecaków wodoszczelnych. Ale, chociaż nie warto oczekiwać po plecaku kompletnej szczelności, krótki deszcz nie powinien robić na nim wrażenia. I tu znów wygrywają plecaki z grubszych materiałów.  Nie ma idealnego plecaka, ale nad jego wyborem warto się zastanowić.