Buty w góry – marka, cena, najważniejsze parametry

Odpowiednie buty podczas wycieczki turystycznej zawsze są najważniejsze, bo dzięki nim możesz poczuć wygodę. Do celu nie dojdziesz przecież w butach niewygodnych czy takich które Cię cały czas obcierają.

Rodzaje butów i marki

To, jakie buty kupić, zależy głównie od tego, w jakim terenie będziemy się poruszać i od pory roku, ale także od naszej wagi i ciężaru plecaka. Podstawowy podział butów turystyczno-górskich wyróżnia buty typu: all terrain, hikingowe, trekkingowe, wysokogórskie/ekspedycyjne/alpine. Niektóre firmy stosują dodatkowe, własne kategorie – np. niemiecki Meindl wprowadził literową symbolikę zaczynającą się od A (buty najlżejsze) do D – na najtrudniejsze warunki. Ze względu na budowę stopy wielu producentów dzieli też buty na modele dedykowane mężczyznom i kobietom, dzieciom i juniorom.

To jakie mamy na sobie buty ma duże znaczenie dla naszej wygody. Wybierając się np. na wycieczkę w góry musisz dobrze się zastanowić nad wyborem butów. Nie muszą być one ładne, ale ważne jest by były wygodne. Co nam z pięknego obuwia wybierając się na wycieczkę, ważniejsza jest wygoda. Bez odpowiednich butów nie zajdziesz daleko, mimo wszystko. Warto jednak dobrze zainwestować kupując je, gdyż nie dość że będą Ci długo służyć to jeszcze poczujesz się komfortowo wspinając się na najwyższe góry.

W góry wysokie, gdzie chodzi się po lodowcach i często występują niskie temperatury, himalajskie ośmiotysięczniki, potrzebujemy specjalistycznych butów wysokogórskich/ekspedycyjnych (ceny od 1000 do nawet 3500 zł). Są mocne, nieprzemakalne, ciepłe, a specjalne wcięcia w podeszwie pozwalają wpiąć w nie raki-automaty. Nie są one najtańsze ale warto je kupić dla własnego bezpieczeństwa i wygody. Wybierając obuwie turystyczne długo zastanów się nad odpowiednim. Nie każde buty nadają się do ekstremalnej wspinaczki jaka czeka Cię w górach. Lepiej nie ryzykować i kupić coś lepszego, niż potem gorzko tego żałować, ryzykując wypadkiem czy niedojściem na wybrane miejsce. Dobrze zastanów się nad kupnem odpowiednich i bezpiecznych butów.