Co spakować do plecaka na jednodniową wycieczkę w góry?

Pewnie wiele z Was zastanawia się co zabrać ze sobą na jednodniową wycieczkę w góry. Oczywiście wiadomo że jedzenie jest najważniejsze, bo to dzięki niemu mamy siłę na dalszą podróż i powrót. Ale co jeszcze.  Na początku należy wybrać odpowiednie ubranie. Na upalną pogodę jak i deszczową.

– Buty - Baletki, japonki i inne cichobiegi to naprawdę mało szczęśliwy wybór. W góry bierze się buty solidne, z mocną podeszwą, taką co to ma dobrze wyprofilowany i głęboki bieżnik. Latem mogą to być buty niskie, na wiosnę-jesień polecam takie za kostkę, lepiej chroniące przed zimnem, deszczem, błotem, śniegiem.

– Skarpety –Na lato sprawdzą się skarpety z domieszką Coolmaxu, na okres przejściowy coś grubszego, np. mieszanina syntetyków i wełny. Warto do plecaka spakować zapasową parę

– Spodnie – Bardzo dobre są szybkoschnące spodnie streczowe. Lekkie i elastyczne. Latem pakuję do plecaka krótkie portki na przebranie, jesienią ciepłe getry. W mroźny lub deszczowy dzień warto ubrać spodnie softshellowe albo membranowe.

– Bluzka – Sprawa jasna: w ciepły dzień krótki rękaw, w chłodniejszy – długi. Tu przychylam się ku oddychającym i szybkoschnącym tkaninom. Mokra od potu plama na plecach w zimny, wietrzny dzień potrafi dokuczyć! 

– Polar / ciepła bluza – Zapakuj nawet, gdy od tygodnia panują upały. Poranki i wieczory w górach są zazwyczaj zimne, żeby nie powiedzieć mroźne. Im wyżej, tym gorzej. Poza tym nigdy nie wiadomo, co się wydarzy: może przyjdzie nagłe załamanie pogody, może doznasz kontuzji i przyjdzie Ci czekać pomocy przez wiele godzin.

– Kurtka przeciwdeszczowa –Kurtki membranowe są drogie, sporo ważą i zajmują dużo cennego miejsca w plecaku, zatem zdecydowałam się na Rain Cut z Decathlona za 35 zł. Lekkie to, zajmuje śmiesznie mało miejsca i z deszczem radzi sobie nie najgorzej.

Ważne są też: kosmetyki do higieny osobistej, apteczka a przede wszystkim picie. Jak wiadomo podczas upalnego dnia trzeba jak najwięcej pić, bez tego nie przejdziemy całej zaplanowanej trasy i możemy zasłabnąć w połowie. Wybierając się na wycieczkę w góry warto zapakować wszystko co jest nam potrzebne.