Co zabrać w góry – ekwipunek mniej lub bardziej konieczny

Każdy z nas wybierając się w góry nie zawsze wie co ze sobą zabrać. Najważniejszy jest jednak plecak, w którym możemy wszystko co jest nam potrzebne spakować. Potem ważną rzeczą, jaką bierzemy w góry są buty. Właściwe obuwie górskie jest gwarancją połowy sukcesu. Jeśli dobrze je dobierzemy to dalej zajdziemy. To taka oczywista oczywistość!

Na pewno w pasma wysokogórskie potrzebne są buty trekkingowe powyżej kostki, z dobrą antypoślizgową podeszwą. W niższe góry typu Beskidy można chodzić nawet w adidasach, ale w razie opadów i błota możemy mieć problemy z utrzymaniem równowagi. Na długą całodzienna trasę powinniśmy zabierać też kurtkę przeciwdeszczową. Jest teraz mnóstwo modeli nieprzemakalnych i oddychających. Przeważnie im droższe modele, tym większą ulewę wytrzymają.

W zimne miesiące w naszym plecaku powinien koniecznie znaleźć się również jakiś grubszy sweter, albo polar. Bardzo przydatne jest jeśli nasza odzież jest oddychająca, począwszy od bielizny termo aktywnej. Powinniśmy jeszcze ze sobą zabrać Oczywiście prowiant i wodę. Oprócz kanapek warto mieć wysokokaloryczne słodycze, które szybko uzupełnią naszą energię, bardzo dobrze dodaje sił gorzka czekolada. Ponadto dla mnie nieodzowny jest termos z ciepłą herbatą, nawet w lecie, przy załamaniu pogody nic tak nie rozgrzeje nas jak łyk gorącej herbaty. Dobre są także napoje izotoniczne, które uzupełniają nasze braki elektrolitów wydzielanych z organizmu. Zabranie apteczki też jest bardzo ważne, ponieważ nigdy nie wiemy czy nie spotka nas coś przykrego.

Wybierając się w góry warto o tym pamiętać. Zdrowie i bezpieczeństwo jest zawsze najważniejsze dla każdego turysty wybierającego się w góry. Często też turyści zapominają o tym i zdarzają się potem przykre sytuacje takie jak na przykład utrata życia czy zdrowia, które są już nieodwracalne.  Pamiętaj że warto ze sobą zabrać odpowiednie przedmioty, dzięki którym twoja przygoda będzie bezpieczna i Ty sam będziesz się dobrze czuć. Grunt to zdrowie. Zapewnij sobie wszystko co najlepsze.