Jak wybrać najlepszy namiot?

Temat, który trapi wiele osób – jak wybrać dobry namiot? Każdy chce mieć namiot, w którym:

- czujemy się bezpiecznie (niezależnie od ilości robactwa latającego i pełzającego wokół);

- jest sucho i mamy dobrą wentylację;

- możemy zmieścić najpotrzebniejsze i najbardziej  wartościowe rzeczy;

-możemy się wyspać i odpocząć (niezależnie od  pogody), a nie tylko wegetować do rana.

Poszukując namiotu idealnego warto pomyśleć nad:

 - konstrukcją wolnostojącą, która pozwala rozbić namiot na betonie, w środku pomieszczenia wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości wbicia śledzi

- dobrą wentylację, gdyż daje nam to względny komfort w wilgotnych rejonach oraz możliwość zapobiegania przeklętej kondensacji, czyli nadmiernemu osadzaniu się wydychanej pary wodnej na suficie namiotu. Para kondensuje się na wewnętrznej ściance tropiku i nad ranem zaczyna nam albo kapać na twarz lub śpiwór. Kondensacja występuje wtedy, gdy jest stosunkowo duża różnica pomiędzy temperaturą wewnątrz i na zewnątrz namiotu oraz gdy rozbijemy nasz namiot np. przy rzece, jeziorze lub w wysokiej trawie, w której jest sporo wilgoci.

- dwa wejścia, gdyż dają one możliwość zrobienia dobrego przeciągu w ciągu dnia oraz gwarancję, że nasza ukochana połówka wychodząc w nocy na siku nie nadepnie nam przez przypadek na kolano lub inną część ciała.

- tropik niezależny od sypialni – szczególnie ważne, jeśli wybieramy się do gorących lub wilgotnych krajów, gdzie powiew wiatru, a nawet niewielki ruch powietrza jest na wagę złota. Wolnostojący namiot z opcją rozstawienia bez tropiku pozwala nam też rozbić namiot w pokoju, w którym jest pełno komarów, a my jesteśmy akurat w strefie malarycznej i wszelka profilaktyka antykomarowa zawiodła, albo mamy dziurawe moskitiery w oknach. Taki namiot w pokoju naprawdę działa i jest to często stosowane przez osoby, które nie biorą tabletek przeciw malarii lub już raz były chore na dengę i drugi raz może skończyć się źle.

- odporną na uszkodzenia i wodoodporną podłogę – często kwestia pomijana, a jakże ważna, bo w namiocie nie tylko groźny nam jest deszcz, ale też wilgoć nadciągająca od spodu.